City, Stockholm

Olof Palmes gata 9

Fin kontorslokal i fastigheten Svärdfisken, anpassas i samråd med tillträdande hyresgäst.

Utförande

Fastighetsbeteckning

svärdfisken 13

Total yta

510 m2

Typ

Kontor

Byggår

1981

Renoverat

2022

Våningsplan

6

Karta

Beskrivning

Byggnaden som genomgått en modernisering och renovering erbjuder all tänkbar service i form av omklädningsrum, cykelparkering och garage. Externa konferensrum kan hyras in av Co-working operatören IOffice som finns i byggnaden. 

Loklen som idag används av en vårdaktör anpassas till ny verksamhet, med möjlig inflyttning från Q2-Q3 2024. 

Omgivning

Parkering

Garage via Stockholm Parkering finns i direkt anslutning till fastigheten.

Kommunikationer

Fastigheten ligger i ett utmärkt kommunikativt läge precis intill Hötorgets tunnelbana, där till ca 5 minuters promenad till T-centralen och Arlanda Express.

Närservice

All tänkbar service finns i det direkta närområdet, ca 100 meter från fastigheten ligger Drottninggatan som består av nästan 2 kilometer lång promenadgata för shopping, lunchrestauranger etc. I närområdet finns även ett flertal träningscenter.

Omgivning

Fastigheten ligger med nära avstånd till flera olika parker så som Tegnérlunden, St: Johannes kyrka samt Norra Bantorget för trevliga lunchpromenader.

Filip Personne

Filip.Personne@eu.jll.com